Wycieczka do Krakowa w ramach projektu „Poznaj Polskę”

Na mocy podpisanego porozumienia otrzymaliśmy dotację w ramach programu „Poznaj Polskę” w kwocie 29 440 zł na dofinansowanie wycieczki szkolnej do Krakowa dla 2 grup., przy zobowiązaniu do wniesienia wkładu własnego w wysokości co najmniej 20% całkowitego kosztu zadania, którego głównym celem jest uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki.

W dniach 6-8 września 2023 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w 3-dniowej wycieczce do Krakowa.

Pierwszego dnia zwiedziliśmy Kraków, miasto o niezwykłym klimacie. Rynek Główny zaprezentował nam perłę renesansu polskiego –Sukiennice, w których mieszczą się liczne kramy z różnorodnymi pamiątkami, wytworami rzemiosła artystycznego.

Niezapomniane wrażenia wywarł na nas Wawel, gdzie mogliśmy podziwiać wnętrze Katedry z jej pięknymi Kaplicami oraz grobami królów i wielkich Polaków. Udaliśmy się na Wieżę Zygmuntowską, aby obejrzeć znajdujący się tam dzwon, ufundowany przez króla Zygmunta Starego.

Odwiedziliśmy również Kościół Mariacki, wewnątrz którego znajduje się drewniany ołtarz wykonany przez słynnego rzeźbiarza Wita Stwosza. Na rynku odnaleźliśmy okazały pomnik Adama Mickiewicza. Zobaczyliśmy Ratusz, Bramę Floriańską, wysłuchaliśmy hejnału z Wieży Mariackiej. Byliśmy z wizytą na krakowskim Kazimierzu, gdzie znajduje się synagoga i cmentarz żydowski.

Drugiego dnia udaliśmy się do Muzeum Narodowego w Sukiennicach, gdzie znajduje się kolekcja malarstwa polskiego. Podziwialiśmy dzieła Jana Matejki, Jacka Malczewskiego czy Artura Grottgera.

Zanim wspięliśmy się na Kopiec Kościuszki zwiedziliśmy Muzeum Kościuszkowskie, które przybliżyło nam historię naszego bohatera narodowego.

Zwiedziliśmy także Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, gdzie Siostra Faustyna spędziła kilka lat swojego życia i w nim zmarła. Kolejnym etapem wycieczki był obóz koncentracyjny Auschwitz –Birkenau. Przewodnicy w interesujący sposób przedstawili nam historię obozu. Oglądaliśmy wystawy stałe, które przedstawiają zdjęcia więźniów pomordowanych oraz zmarłych w wyniku wycieńczenia i głodu. Zobaczyliśmy umieszczone w gablotach przedmioty codziennego użytku, np.buty, okulary, ubrania należące do więźniów.

Trzeciego dnia wyruszyliśmy do Energylandii – parku rozrywki położonego w Zatorze. Tam czekało nas mnóstwo atrakcji: karuzel, kolejek górskich. Spędziliśmy tam cały dzień.

Wycieczka dostarczyła nam niezapomnianych wrażeń. Będziemy wspominać magiczny Kraków –miasto królów, historyczne serce Polski, ostoję kultury i sztuki. Miasto, do którego zawsze pragnie się wracać.

 

[ Galeria ]

 

logo

Kalendarz

pon.
wt.
śr.
czw.
pt.
sob.
ndz.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
25
26
27
28
29
30
31
 
December 2023
 

Nr konta RR

44 8162 0003 0000 0361 2000 0010

Perspektywy 2021

BIP

DBI

Patronat

Współpraca

Twarzoksiążka