Informacje Ogólne

Program Leonardo da Vinci, jest częścią nowego programu edukacyjnego Unii Europejskiej „Uczenie się przez całe życie” . Realizowany od 1 stycznia 2007 r. do końca grudnia 2013 r. promuje innowacyjne podejście do edukacji i doskonalenia zawodowego, w taki sposób, aby systemy kształcenia jak najlepiej odpowiadały potrzebom rynku pracy.

Program wspiera projekty międzynarodowe, zwiększające przejrzystość i uznawalność kwalifikacji zawodowych w krajach europejskich , a także mobilność pracowników na europejskim rynku pracy.

Udział w programie daje uczestnikom możliwość zdobywania nowych kwalifikacji w czasie staży i praktyk zawodowych oraz doskonalenia swoich umiejętności według nowoczesnych standardów. Międzynarodowe staże i praktyki zawodowe sprzyjają także kształtowaniu otwartości i wrażliwości międzykulturowej, umiejętności adaptowania się do warunków życia i pracy w krajach europejskich oraz nauce języków obcych.

15 osobowa grupa uczennic z naszej szkoły od 16.05.2011r. do 10.06.2011r. odbywała praktykę w niemieckich hotelach, firmach cateringowych i kantynach w Lipsku w ramach realizacji projektu pt "W drodze po sukces zawodowy" programu Leonardo da Vinci, który został zatwierdzony do realizacji przez Narodową Agencję Programu.

Uczestnicy projektu:
Czyżak Monika
Dądela Monika
Dura Agnieszka
Dziamecka Aleksandra
Gackowska Beata
Kotuniak Agata
Kuszewska Gabriela
Miastkowska Dominika
Raunest Patrycja
Rogozińska Agnieszka
Ruszczyk Paulina
Słupikowska Jagoda
Tłok Kamila
Walczak Agnieszka
Wąsik Dominika


Sprawozdanie 1.

Pozdrowienia ze Schkeuditz

15 osobowa grupa uczennic z Zespołu Szkół - Centrum Edukacyjnego w Więcborku od 16 maja odbywa czterotygodniową praktykę w niemieckich hotelach, firmach cateringowych i kantynach w Lipsku w ramach realizacji projektu pt "W drodze po sukces zawodowy" unijnego programu Leonardo da Vinci.  Po rocznym okresie przygotowań do wyjazdu wyruszyłyśmy w drogę. Na miejsce naszego zakwaterowania, czyli do Schkeuditz, miejscowości oddalonej ok.15 km od Lipska, przybyłyśmy 15 maja. Tam przywitała nas przedstawicielka organizacji partnerskiej Vitalis. Miejsce zakwaterowania szybko wszystkim przypadło do gustu. Jest to pensjonat będący częścią zabytkowego dworu Gut Wehlitz z końca XVII w. po kapitalnym remoncie z dużym placem i piękną bramą wjazdową. Zostałyśmy tu rozlokowane w pokojach z łazienkami. Wraz z nami zakwaterowani są tutaj uczniowie odbywający praktykę z innych szkół z Polski i z zagranicy, m.in. z Czech, Rumunii i Portugalii.  Drugi dzień naszego pobytu w Niemczech spędziłyśmy zwiedzając Lipsk, miasto z kilkusetletnią tradycją i wieloma miejscami godnymi zobaczenia. Podziwiałyśmy m.in. piękną starówkę z renesansowym Starym Ratuszem, Dom Królewski w tym samym stylu oraz Nowy Ratusz z początku XX w. Widziałyśmy barokowy gmach Starej Giełdy oraz pomnik J.W.Goethego. i związaną z nim Piwnicę Auerbacha w pasażu Mädler-Passage, upamiętnioną w dramacie "Faust". Zwiedziłyśmy także Kościół św. Mokołaja, Kościół św. Tomasza, gdzie znajduje się grób Jana Sebastiana Bacha, pomnik Bitwy Narodów upamiętniający słynną Bitwę Narodów z 1813r oraz zabytkowy, największy w Europie dworzec kolejowy z trzypoziomowym centrum handlowym. Kolejne dni były dla nas najtrudniejsze, ale ten czas już za nami. Poznawanie miejsc praktyk, opiekunów i współpracowników okazało się być sporym stresem. Konieczność zapoznania się z funkcjonującym tu systemem komunikacji miejskiej nas przerażała. Czekały nas przecież codzienne dojazdy do Lipska. Z pracodawcami będziemy musiały się porozumiewać po niemiecku. Lęk jednak szybko minął. Okazało się, że doskonale zorganizowana komunikacja miejska jest bardzo przejrzysta, a nasi pracodawcy to sympatyczni, otwarci ludzie. Przekonałyśmy się, że barierę językową też można pokonać. Teraz już bez obaw dojeżdżamy kolejką czy tramwajem to miejsc naszych praktyk i zdobywamy cenne doświadczenia potrzebne w przyszłym zawodzie hotelarza. Uczymy się sporządzać potrawy kuchni niemieckiej, obsługiwać gościa hotelowego, poznajemy zasady funkcjonowania i urządzania zakładów gastronomicznych. Mamy możliwość zapoznania się z nowoczesnymi technologiami i technikami stosowanymi w niemieckich firmach branży hotelarskiej. Tutaj duży nacisk kładzie się dyscyplinę. Pracodawca niemiecki wymaga punktualności i rzetelności w realizacji obowiązków, ale z drugiej strony dużą wagę przykłada do przestrzegania przywilejów pracowniczych, takich jak przerwy w wykonywaniu pracy, organizacja zaplecza socjalnego itp.


Sprawozdanie 2.

W trzecim tygodniu stażu czekały na nas najbardziej wyczekiwane wycieczki: do Drezna i do Berlina. Drezno, to miasto nad Łabą, które w 1945 roku za sprawą nalotów dywanowych zostało doszczętnie zniszczone. Dzięki wielkim odbudowom, które objęły najważniejsze zabytki mogłyśmy zobaczyć miedzy innymi Zwinger. Budowla ta powstała w 1732r. i jest architektonicznym klejnotem Drezna, zarazem przykładem na wręcz nałogowe dążenie Augusta Mocnego do przepychu i luksusu. Zwiedziłyśmy również Residenzchloss -Rezydencję Dynastii Wettynów, Fauenkirche czyli kościół NMP, który po wojennych zniszczeniach został całkowicie odbudowany, taras Bruhla zwany "balkonem Europy", Georgentor i obok niej Fürstenzug - Orszak Książąt składający sie z 24tyś. ceramicznych płytek przedstawiających 800-letnią dynastię Wettynów, katolicki kościół Hofkirche. Na zakończenie naszego pobytu w tym zabytkowym mieście odbyłyśmy spacer po urokliwej Starówce.

Po przyjeździe do ośrodka trzeba było odpocząć, bo następny dzień był to wyjazd na 2 dni do Berlina. Gdy po 4-godzinnej drodze dojechałyśmy na miejsce, czekała już tam na nas pani przewodnik, która świetnie zaplanowała nam cały pobyt. Najpierw poszłyśmy wraz z naszą opiekunką panią Ewą Tomaszewską zostawić bagaże w hotelu, który znajdował się przy samym dworcu. Dworzec berliński jest drugim w kolejności co do wielkości w Europie. Po stolicy poruszałyśmy się głównie pieszo, ale również tramwajami oraz metrem. Swoją pierwszą wędrówkę rozpoczęłyśmy od Alexanderplaz, gdzie zobaczyłyśmy między innymi Fontannę Neptuna, wieżę telewizyjną oraz Zegar Urania (Weltzeituhr). Następnie udałyśmy sie aleją Unter den Linden aby zobaczyć bramę Brandenburską. Zwiedziłyśmy też muzea: Pergamońskie, gdzie zachwycił nas Wielki Ołtarz Zeusa oraz techniki z zabytkowymi samolotami i samochodami. Cieszyłyśmy się, że mogłyśmy pójść do muzeum figur woskowych Madame Tussauds gdzie można zobaczyć gwiazdy sportu, filmu czy muzyki i zrobić sobie z nimi zdjęcia. Wieczorem w ramach odpoczynku całą grupą udałyśmy się na spacer ponownie pod Bramę Brandemburską, by zrobić zdjęcia i obserwować jak wygląda życie w tym mieście. Kolejny i zarazem ostatni dzień naszej wycieczki, to zwiedzanie miejsc związanych z historią: Muru Berlińskiego oraz pomnika ku czci Żydów, którzy ponieśli śmierć w czasie wojny. Gdy przechodziłyśmy ulicami miasta, znalazłyśmy się przed hotelem Ritz ,gdzie zaproszono nas do środka, byśmy mogły zobaczyć jakie panują w nim zwyczaje. Wracając do hotelu przechodziłyśmy koło Reichstagu, siedziby Niemieckiego Parlamentu, który został zbudowany w latach 80-tych.

Ostatni tydzień naszego pobytu w Schkeudiz był równie ciekawy. W Lipsku odwiedziłyśmy szkołę hotelarską oraz hotel.

Cały pobyt wszystkie wspominamy bardzo miło. Nasi pracodawcy jak i my byliśmy bardzo zadowoleni ze współpracy, o czym świadczą pełne łez pożegnania. Nabyłyśmy cennych umiejętności, które są niezbędne w wykonywaniu naszego przyszłego zawodu Hotelarza. Bardzo dziękujemy za możliwość wzięcia udziału w projekcie "Leonardo" i zachęcamy, aby osoby, które będą miały szansę wyjechać skorzystały z niej.

Agata Kotuniak uczestniczka projektu

[ Galeria ]

© Lendo   

Kalendarz

pon.
wt.
śr.
czw.
pt.
sob.
ndz.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
September 2024
 

Nr konta RR

44 8162 0003 0000 0361 2000 0010

Perspektywy 2021

BIP

DBI

Patronat

Współpraca

Twarzoksiążka